Α.Ο. ΤΡΙΚΑΛΑ VS ΣΠΑΡΤΗ

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΤΟΥ ΚΟΣΤΙΤΣ ΜΕ ΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ

Η 20η αγωνιστική έφερε επιτέλους τη νίκη που τόσο λαχταρούσε ο Α.Ο.Τ. Στο παιχνίδι της Τετάρτης 6 Μαρτίου, τα Τρίκαλα κατάφεραν να πάρουν τους τρεις πόντους ενάντια στην Α.Ε. Σπάρτη στον εντός έδρας αγώνα, με τελικό σκορ 1-0. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν από το πρώτο ημίχρονο ενώ η Σπάρτη δεν σταμάτησε να παλεύει μέχρι το τέλος δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες που τελικά δεν αποδείχθηκαν επιτυχημένες. Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά επιθετικά από τη πλευρά του Α.Ο.Τ. όπως συνηθίζεται από τότε που στο πάγκο της ομάδας βρίσκεται ο Σλοβένος τεχνικός. Ευκαιρίες βέβαια δημιούργησε και η Σπάρτη με τη μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία του Ταΐρη στο 19΄. Στο 31’ ο Τσιμίκας χάνει μια καλή ευκαιρία για τα Τρίκαλα αλλά μόλις λίγα λεπτά αργότερα έρχεται η εξιλέωση με γκολ του Markovskyy με διπλή προσπάθεια μετά από σέντρα του Πάνου. Ο ταλαντούχος δανεικός από το ΠΑΟΚ σκοράρει πρώτη φορά για την ομάδα μας. Λίγο πριν λήξει το ημίχρονο η Σπάρτη χάνει άλλη μία ευκαιρία στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο βλέπουμε αλλαγές, κίτρινες κάρτες, λάθος του Diallo στο 67’ και τον Γκουγκούδη στο έδαφος στο 80’ να ζητάει αλλαγή. Η Σπάρτη δεν το βάζει κάτω αλλά ήταν μια νίκη που ο Α.Ο.Τ. ζητούσε απεγνωσμένα και τη κέρδισε τίμια. Επόμενος αγώνα τη Κυριακή ενάντια στο Βόλο, που προς στιγμήν κρατάει τη σκυτάλη στη Football League.

Κίτρινες κάρτες: Τσιμίκας (ΑΟΤ), Βαλμάς (Σπάρτη), Cisse (ΑΟΤ), Φραγκούλης (Σπάρτη), Κολτσίδας (Σπάρτη), Ziemman (Σπάρτη), Tientcheu (Σπάρτη)

ΑΠΟΣΤΟΛΗ Α.Ο. ΤΡΙΚΑΛΑ (Milos Kostic): Ταϊρης, Πάνος, Ντόσης (55΄Γκουγκούδης-81΄τρ. Νιάρος), Γκότοβος, Diallo, Τσιάρας, Andronic (64΄Λάσκαρης), Σμυρλής, Τσιμίκας, Cisse, Markovskyy

ΑΠΟΣΤΟΛΗ Α.Ε. ΣΠΑΡΤΗ (Μαρίνος Σατσιάς) : Πάντος, Αρώνης, Κολτσίδας, Ziemman, Λώλος, Αγγελόπουλος, Tirard, Καινούργιος (80΄Ζαχαριουδάκης), Νάτσης (60΄Παυλής), Βαλμάς (36΄λ.τρ, Φραγκούλης), Tientcheu